Skip to main content

Znajdująca się przy ulicy Stanisława Kostki Potockiego 31 dawna stacja kolei to pozostałość po nieistniejącej już wąskotorowej kolejce wilanowskiej, łączącej niegdyś Warszawę z Wilanowem, Powsinem i Konstancinem.

Początków kolejki wilanowskiej można doszukiwać się już w połowie XIX wieku – to wtedy pojawiły się jej pierwsze plany. Ostatecznie powstała pod koniec tego stulecia i przez lata przewoziła zarówno pasażerów, jak i rozmaite towary. Po II Wojnie Światowej linia ta była systematycznie skracana i zastępowana liniami tramwajowymi, by 1971 roku całkowicie zakończyć swoją działalność.

Sam charakterystyczny budynek stacji ze spadzistym, czerwonym dachem oraz zegarem i napisem „Wilanów” powstał w roku 1920 według projektu Konstantego Jakimowicza, który zasłynął m.in. budową kościoła na Kamionku oraz budową zespołu szkół przy ul. Otwockiej.

Styl dworkowy budynek zawdzięcza panującej w latach 20. XX w. modzie na poszukiwanie stylu narodowego. Do niedawna budynek był zajmowany przez urząd pocztowy, jednakże obecnie stoi pusty.

Dojazd komunikacją miejską (autobusy): 116, 139, 164, 180, 317, 519, 700, 710, 724, 725, 742, E-2.